Toto je návod, jak zařídit kanalizační přípojku svépomocí. Pro připojení na obecní kanalizaci je potřeba součinnost s provozovatelem kanalizace. Tím může být obec, ale většinou je to soukromá firma, se kterou má obec uzavřenou smlouvu o provozování kanalizace. Kdo je provozovatelem kanalizace v konkrétní obci místní obyvatelé obvykle vědí. Případně je možno se dotázat na obecním úřadu nebo hledat na internetu.
Požádejte provozovatele kanalizace o zákres kanalizačních řadů v zájmovém území. Ze zákresu musí být zřejmé, zda se jedná o kanalizaci splaškovou, dešťovou nebo jednotnou. Na zákresu by měly být vyznačeny obě kanalizační šachty úseku, do kterého se budete napojovat s kanalizační přípojkou. Zákres kanalizace lez většinou získat prostřednictvím internetových stránek provozovatele kanalizace nebo je potřeba se dostavit osobně v úředních hodinách.
Hloubka kanalizace je velmi důležitý údaj, protože v některých případech nelze nemovitost připojit na kanalizaci gravitačně. V zákresu kanalizace bývá u šachty uvedena kóta dna šachty. Kóta terénu uváděna nebývá. Vezměte v úvahu, že v zákresu kanalizace může být chyba. Nejbezpečnější způsob, jak zjisti hloubku uložení kanalizace v místě budoucí přípojky, je změřit hloubku horní šachty a hloubku dolní šachty úseku kanalizace, kde bude přípojka napojena. Otevírání šachtových poklopů na kanalizaci nelze provádět svévolně. Požádejte provozovatele kanalizace o součinnost nebo o povolení.
Provozovatel kanalizace má obvykle zpracovaný dokument technických požadavků na přípojky. Dokument bývá dostupný na webových stránek provozovatele. Technické požadavky různých provozovatelů se mohou lišit. Pokud dokument neexistuje, je možno postupovat podle obecných zásad nebo podle technických požadavků jiného provozovatele. Technické požadavky pečlivě nastuduje.
Oslovte soukromé vlastníky pozemků, přes které povede trasa přípojky. S pozemky ve vlastnictví obce nebo státu nebývá problém, i když vyřízení souhlasu může nějakou dobu trvat.
Všichni vlastníci a spoluvlastníci všech pozemků, kudy trasa přípojky povede, musí souhlasit. Někdy se může stát, že vlastníka pozemku nelze kontaktovat, že vlastník pozemku je neznámý nebo že vlastník pozemku zemřel a probíhá dědictví. Nezáleží na důvodu, z jakého nelze získat souhlas vlastníka pozemku. Pokud souhlas nelze získat, přípojku nelze povolit!
Do katastrální mapy nebo do kopie mapy se zákresem kanalizace namalujte od ruky Vaši představu, kde se na kanalizaci napojíte, kudy kanalizační přípojka povede, kde budou umístěny šachty na přípojce. Vyznačte, zda se jedná o přípojku splaškové kanalizace, dešťové kanalizace nebo jednotné kanalizace. Vytvořte od ruky schématický podélný profil kanalizační přípojky, ze kterého bude zřejmé, jaký je podélný sklon přípojky, jak hluboko je přípojka uložena a kde budou šachty na přípojce. Svoji představu zkonzultujte v zákaznickém centru provozovatele kanalizace.
Nechte si zpracovat projekt kanalizační přípojky. Přípojka do 25m délky nevyžaduje povolení stavebního úřadu. Pokud se přípojka nepovoluje stavebním úřadem, nejsou stanoveny žádné požadavky na zpracovatele projektu kanalizační přípojky. Pokud stavební úřad přípojku povolovat bude, musí být projekt zpracován projektantem s příslušnou autorizací.
Cena, kterou zaplatíte za realizaci svojí kanalizační přípojky, se může značně lišit od ceny za podobnou přípojku někde jinde. Hrubý odhad ceny přípojky v případě, že bude vybudována dodavatelským způsobem můžete spočítat zde na online kalkulačce.
Požádejte provozovatele kanalizace o souhlas s projektem kanalizační přípojky. Provozovatel kanalizace Vám písemně sdělí souhlasné stanovisko nebo Vám sdělí důvody, proč souhlasit nelze.
Jak vyřídit povolení stavebního úřadu s přípojkou kanalizace naleznete na stránce "Jak povolit kanalizační přípojku".
Postup uzavření smlouvy Vám sdělí na zákaznickém centru provozovatele.
Zahájení výkopových prací je potřeba předem písemně nahlásit. S jakým předstihem a komu se zahájení výkopových prací hlásí, vyplyne z projednání povolení přípojky. Někdy je potřeba před zahájením výkopových prací zajistit výkopové povolení u správce komunikace a DIR (dopravně-inženýrské rozhodnutí).
Před provedením výkopových prací je potřeba provést vytyčení kanalizace, na kterou se budete napojovat a vytyčení inženýrských sítí, které budete výkopem křížit (nejčastěji elektrické silové kabely, plynovod, vodovody, komunikační kabely). Vytyčení znamená, že geodet nebo správce inženýrské sítě na povrchu terénu nakreslí značkovacím sprejem, kudy podzemní inženýrské sítě vedou. Každý správce inženýrské sítě Vám sdělí kontakty, kdo provádí vytyčení jeho sítě. Dodržte všechny stanovené podmínky, které vyplynuly z projednání povolení přípojky.
Zabezpečení výkopu ve vozovce a v chodníku se provádí pažením, ve volném terénu svahováním. Nezabezpečený výkop hrozí náhlým sesutím a ohrožením života osob ve výkopu. Už při závalu osoby do úrovně pasu může být postižený člověk ohrožen na životě! Nezabezpečený výkop může způsobit škody na přilehlých komunikacích a stavbách.
Udělejte stavební přípravu na provedení připojení na kanalizaci. Dodatečné připojení na kanalizaci se provádí tak, že na kanalizaci se udělá výsek potrubí a místo něho se tam vloží potrubí s odbočkou, do které se následně připojí potrubí kanalizační přípojky. Druhou možností je provedení navrtávky do kanalizace (jádrovým vrtáním) a osazení speciální tvarovky, do které se připojí potrubí kanalizační přípojky. Požadavky na stavební připravenost Vám sdělí provozovatel kanalizace.
V obou případech prování připojení na kanalizaci provozovatel nebo jím určený subjekt. Provedení svépomocí není přípustné. Nikdo jiný než provozovatel nebo jím určený subjekt není oprávněn tyto práce provést.
Do připraveného výkopu osaďte šachtu na přípojce. Nejčastěji se osazují plastové šachty profilu DN300 a DN400, protože jsou lehké a je s nimi snadná manipulace. Šachty se osazují do míst, kde dochází ke změně směru přípojky nebo ke změně sklonu přípojky. Úsek mezi šachtami by měl být přímý a v jednotném sklonu. Šachty slouží ke kontrole a pro vyčištění přípojky, pokud dojde k jejímu ucpání. Dodržte doporučení výrobce na instalaci kanalizační šachty.
Potrubí do výkopu ukládejte podle instrukcí výrobce potrubí. Vyrovnejte dno výkopu podsypem a zhutněte ho. Proveďte napojení na kanalizaci a uložte potrubí v projektovaném sklonu. Obsypte potrubí tak, aby bylo ještě vidět a obsyp zhutněte. Proveďte zaměření, fotodokumentaci a kontrolu sklonu potrubí přípojky.
Prostupy musí být vždy provedeny jako vodotěsné. U kanalizačních šachet jsou připraveny prostupy pro přípojky, do kterých se potrubí pouze zasune. Svépomocí vytvořený prostup v šachtě nelze spolehlivě zatěsnit. Jak vhodně provést prostup zdí budovy najdete zde https://www.prostupy.cz/
Před zasypáním výkopu nechte provést geodetické zaměření skutečného průběhu kanalizační přípojky a kanalizačních šachet podle požadavků provozovatele vodovodu. Zároveň proveďte podrobnou fotodokumentaci.
Proveďte obsyp potrubí podle instrukcí výrobce potrubí. Obsyp potrubí musí být zhutněn. Postupně proveďte zásyp rýhy. Ten se provádí tak, že do výkopu se naveze vrstva maximálně 30 cm vhodného zásypového materiálu a ten se zhutní. Pak se naveze další vrstva 30 cm zásypového materiálu a ta se zhutní. Tak se postupuje až do úrovně zemní pláně. Na zhutněnou zemní pláň se ukládají konstrukční vrstvy komunikace. Skladbu a požadavky na provedení obnovy komunikací Vám sdělí správce komunikace.
Nesprávně provedený zásyp, nevhodný zásypový materiál nebo nedostatečně provedené hutnění se časem projeví tak, že se vozovka nebo chodník v místě zasypaných výkopů začne propadat.
Kanalizační přípojka nepodléhá kolaudaci stavebním úřadem.